a
ushuaia.pl
John Pomfret „Lekcje chińskiego. Dzieci rewolucji kulturalnej i dzisiejsze Chiny”

John Pomfret

Lekcje chińskiego. Dzieci rewolucji kulturalnej i dzisiejsze Chiny

recenzje polskiego wydania

„Warto wziąć »Lekcje chińskiego« przed wyjazdem do Państwa Środka. Dowiemy się z nich więcej, niż z niejednego przewodnika”.
Chiny bez cenzury – recenzja Nelly Kamińskiej, Gazeta Wyborcza, 23 sierpnia 2010

„Każdy sinolog z krwi i kości przynajmniej raz w życiu marzył, żeby zostać Chińczykiem. John Pomfret, były korespondent AP i »Washington Post« w Chinach, jest jednym z nielicznych, którzy się do tego marzenia zbliżyli”.
Recenzja Konrada Godlewskiego na jego blogu Papierowy Tygrys

„Jeśli macie przeczytać tylko jedną książkę o Chinach, niech to będzie właśnie ta”.
Ludzie za fasadą systemu – recenzja Marii Kruczkowskiej, Gazeta Wyborcza, 2 marca 2010

„Najtajniej skrywane historie Chińczyków”.
Lekcja życia – recenzja Piotra Adamczewskiego, Polityka, 22 marca 2010


recenzje oryginalnego wydania

„W czasach, gdy tak wiele książek o Chinach pisanych jest zza biurka – autorzy spędzają w tym kraju tylko trochę czasu, jeśli w ogóle – słowa podziwu należą się Lekcjom chińskiego”.
Ian Johnson, Wall Street Journal

„Książka Lekcje chińskiego, która opowiada o życiu grupy kolegów ze studiów, jest niezwykle osobistą, uczciwą, zabawną i przenikliwą relacją o wytężonym wysiłku Chin, aby zapomnieć o przeszłości i skoncentrować się na przyszłości. Książka ta jest szczególnie godna uwagi, ponieważ Pomfret nie tylko opisuje dzisiejsze Chiny, ale także przypomina nam o tym, co było przedtem, stawiając ważne pytanie: czy Chińczycy mogą, nie rozliczając się ze swojej przeszłości, stać się odpowiedzialnym i potencjalnie wielkim narodem?”.
Orvill Shell, New York Times

„Wielką zaletą tej książki jest to, że prawie zawsze uczucia Pomfreta dla ludzi, których opisuje, biorą w niej górę. Dzięki temu Lekcje chińskiego nie są książką polemiczną, ale nagromadzeniem wnikliwych i szczegółowych obserwacji”.
Karl Taro Greenfeld, Washington Post

„To nie jest książka o rozkwicie Chin, jakich wiele zostało napisanych, a które stają się przestarzałe, zaraz po tym, jak zejdą z prasy drukarskiej. Pomfret stworzył niezwykle trzeźwą i autentyczną książkę, która stanie się klasykiem – relacją o ostatnich dekadach transformacji w Chinach”.
Sheridan Prasso, Los Angeles Times